Vedeli ste že…

1) … každý ručne robený koberec je výnimočný? Vždy sa nájdu odlišnosti, aj keď nepatrné.

2) … skúsený výrobca kobercov vie zviazať až 10000 uzlov za deň do komplexných vzorov? To znamená, že koberec o výmere 6 m2 s hustotou 500000 uzlov/m2 trvá dokončiť asi 1 rok.

Foto: Yassin Mohammadi, Unsplash

3) … najstarší jestvujúci koberec má 2500 rokov a bol objavený v roku 1947 zamrznutý v permafroste? Tento koberec ukazuje aká vysoká bola miera pokroku výroby kobercov v Perzií už okolo roku 500 nášho letopočtu. Pazyryk, ako sa tento preslávený koberec volá, môže v jemnosti a kráse ľahko konkurovať jeho moderným príbuzným. Môžte ho vidieť v Ermitáži v Petrohrade.


Zdroj: https://bit.ly/35fuveK

4) … nám môžte priniesť vlastný dizajn alebo obrázok a my z neho vyhotovíme koberec vašej preferovanej veľkosti za 4 až 6 mesiacov?

Zdroj: https://bit.ly/3jUZZL2 (nevlastníme práva na tento obrázok)

5) … všetky naše ručne tkané koberce sú z prírodných, obnoviteľných a k životnému prostrediu priateľských materiálov, ako napríklad vlna, hodváb, bavlna a bambusový hodváb? Bambus nie je len výborný materiál na výrobu kobercov, ale aj najobľúbenejšie jedlo pandy veľkej!

Foto: Michael Payne, Unsplash

Foto: Nynne Schrøder, Unsplash

6) … prvá predajna kobercov v Bratislave sa volala “Bagdad” a svoje brány otvorila v roku 1863 na Michalskej 25? Arina Enterprises, ako sa náš obchod v minulosti volal, sa nachádzal v tej istej historickej budove (Barbakan), ako aj predajna Bagdad, prinášajúc tradíciu kobercov späť do Bratislavy aj v 21. storočí.

Známa predajňa kobercov Bagdad na Michalskej ulici v roku 1962 (zdroj: https://bit.ly/337VNAS)

7) … najdrahší koberec aký sa kedy predal bol starožitný perzský koberec zo 17. storočia, vydražený v Sotheby za 33 miliónov dolárov v roku 2013?

Zdroj: https://bit.ly/2DCNQer

8) …  15. storočí sa stali perzské a orientálne koberce dôležitými objektami v palácoch európskych kráľovských rodín? Orientálne koberce, aj keď často štylizované, je vidieť na olejomaľbách z tej éry, napríklad na Holbeinovom obraze Dramstadtskej madony (1528), či na Vermeerovej Hodine hudby (1665).

9) … hrubé Perzské koberce sa často používajú v nahrávacích štúdiách, nie len na estetické účely, ale aj akustické?