O nás

Carpet City Bratislava

Spoločnosť Arina Enterprises s.r.o., ktorá sa špecializuje na orientálne ručne tkané koberce a starožitnosti, prináša do Vašich domovov jedinečnú krásu a potešenie. Väčšia časť z našej kolekcie pochádza z Perzie, ale samozrejmosťou sú aj starožitnosti, nábytok a umelecké diela z viac ako 20 krajín Orientu a Ďalekého východu.

S dlhoročnou skúsenosťou a tradíciou v obchodovaní s kobercami Vám kolektív spoločnosti Arina Enterprises garantuje jedinečnosť a najvyššiu kvalitu – a to všetko za jedinečné ceny.

V našej predajni, v historickom centre Bratislavy, na Zámocká 34, Vám sme k dispozícii s kompletnými službami – čistením, opravou, dizajnérskymi konzultáciami a dodávkou kobercov až priamo k našim zákazníkom.

Pre našu spoločnosť Arina Enterprises s.r.o. sú koberce srdcová záležitosť. Duša orientálnych kobercov prichádza do života individuálne v každom prostredí. Preto sa hlavne špecializujeme a doporučujeme konzultáciu priamo vo Vašich domovoch. Naše bezkonkurenčné ceny zodpovedajú dlhoročnej tradícii, servisu a skúsenostiam.

Umenie tradičných ručne tkaných kobercov sa rozkladá od Číny až po Východ, do najdôležitejších častí Perzie, Turecka a Európy, pokračujúc Španielskom na západ. Koberce môžeme rozlišovať ako nomádske, dedinské a mestské. Materiál zahŕňa vlnu, bavlnu a hodváb. Sú vyrábané alebo na horizontálnom alebo vertikálnom tkáčskom stave. Nádheru  týchto výrobkov  môžeme pozorovať na jedinečných vzoroch, štýloch, farbách a materiále.

Pravdepodobne najznámejšou ukážkou umenia a kultúry, ktorá siaha až do doby bronzovej je perzský koberec.

V roku 1947 na území stáleho ľadu na Sibíri, bol objavený pravdepodobne najstarší existujúci ručne tkaný koberec. Nádherný, výborne zachovaný kus, ktorý  poukazuje na vysokú kultúru výroby kobercov v Perzii okolo roku 500 Pred Kristom. S hustotou približne 360.000 uzlíkov na meter štvorcový  – to je slávny Pazyryk. Môže byť pokojne rivalom terajším jeho moderným verziám čo sa týka krásy a jemnosti. Tento koberec je možný vidieť v slávnej Ermitáži v S. Peterburgu.

Umenie tkania kobercov bolo rozvinuté na Kráľovských dvoroch približne v 15. až 16. storočí v Perzii a v Indii. Jedným zo známych príkladov je širokodimenziálny koberec ARDEBIL, ktorý je vystavený v slávnom londýnskom múzeu Viktoria a Albert . Jeho okázalosť, geometrické vzory, jemnosť a symetria boli inšpiráciou mnohým majsterským tkáčom. Základom tohto koberca je kombinácia veľmi jemnej vlny a hodvábu, príkladom čoho je aj hustota tkania.

V 15. storočí sa orientálne koberce stali neodmysliteľnou súčasťou v rodinách Európskych kráľovských dvoroch. Orientálne koberce sa v tomto období stávali často aj námetmi pre rôznych maliarov, ako napríklad Madonna od Holbeina /1528/ alebo Hodina hudby od Vermeera.

Po krátkom období stagnácie , v 19. storočí zažili perzské koberce opäť svoj umelecký a obchodný rozmach. Spoločnosti ako napríklad Ziegler and CO. z Manchestru si zakladali svoje výrobne v Perzii, kde začali vyrábať orientálne koberce s európskymi dizajnmi. Tento štýlový dizajn v béžovo-červenej kombinácii je opäť veľmi populárny a väčšinou sa vyrábajú v Afghanistane a v Pakistane.

História umenia výroby kobercov ukazuje rôznorodosť, nádheru a okázalosť tohto umenia. Tu je príklad niektorých druhov kobercov dostupných aj dnes.

Prečo si vybrať práve nás?

Naša tradícia a filozofia

Naša spoločnosť je postavená na základe dlhoročnej a veľmi silnej tradícii. Rodina Sabet bola svetovým dodávateľom najväčšej a najluxusnejšej kolekcie ručne tkaných perzských a orientálnych kobercov viac ako 50 rokov pre zahraničných klientov.

Od klasických až po moderné

Od klasických až po najmodernejší dizajn – naša kolekcia orientálnych kobercov zahŕňa veľa rôznych štýlov a typov. Nechajte sa viesť svetom exotickej krásy Orientu. Náš tým expertov Vám bude k dispozícii a nápomoci pri výbere Vášho obľúbeného kusu – po estetickej ale aj hodnotovej.

Unikátny výber na Slovensku

Prichádzam na Slovensko z rodiny, ktorá bola najväčším svetovým dodávateľom ručne tkaných orientálnych kobercov viac ako 50 rokov. Je mi veľkou cťou pokračovať v tejto tradícii aj na Slovensku. Bude mi potešením privítať Vás v našej predajni a ponúknuť Vám našu neuveriteľne krásnu kolekciu.